Taş yünü; diğer ismi ile kaya yünü, volkanik kayaçlarda elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Volkanik kayaçların 1600 derece ve üstünde ısıya maruz kalıp eritilmesiyle elyaf haline getirilmesinden elde edilmektedir. Taş yününün elde edildiği volkanik kayaçlar, mineral oranı açısından en zengin inorganik taşlar olduğu için oldukça tercih edilen doğal yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı gibi işlemlerde sıklıkla kullanılmasının yanı sıra, organik tarımda toprak yerine de kullanılabilmektedir.

Taş Yünü Nerelerde Kullanılır?

TAŞ yünü, dış cephe yalıtımlarında, fırın izolasyonların da, çatılarda, çeşitli bölme duvarlarında, çelik kapı yalıtımlarında, elektrikli ev gereçlerinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlarda ısı, rutubet ve ses yalıtımı yapmasının yanı sıra, 1000 dereceye kadar dayanıklılığı sayesinde yangın güvenliği gerektiren alanlar için de üst düzey güvenlik sağlamaktadır.
Son yıllarda taş yünü seracılık ve organik tarım için de kullanılmaktadır. Köklere sağladığı hava ve su tutucu özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Bu özellikleri sayesinde elde edilen ürünlerde kalite artışı ve mekân özelliklerini en iyi derecede tutarak, ısı tasarrufu sağlamasıyla bu alandaki kullanımı yaygınlaşmıştır.

Taş-Yünü-1 TAŞ YÜNÜTaşYününü Diğer Malzemelerden Ayıran Özellikler

TAŞ yünü elyafı, diğer malzemelere göre daha üstün özelliklere sahiptir. İnorganik yapısından ötürü bakteri ve mikroorganizmaların üremesi mümkün değildir ve çürümeye rastlanmaz.
Çevre açısından da son derece faydalı olan bir özelliğe sahiptir; hammaddesi volkanik kayaçlar gibi doğal bir ürün olduğu için ekolojik ve çevre dostudur.
Buhar geçirgenliğine sahip olması sayesinde nem barındırmama, doymuş yapısından ötürü de su itici özelliğe sahiptir. Dış cephe yalıtımında kullanılan taş yünü yağmura ya da suya maruz kaldığı zaman ıslak görülür. Su itici özellik de buradan anlaşılmaktadır.
TAŞ yününü diğer malzemelerden daha üstün tutan bir diğer özellik de sağladığı yalıtım sayesinde fosil yakıtlara ihtiyacın azalmasıdır. Ekolojik faydası iklim değişikliği gibi sorunları önlemesiyle bir kez daha göze çarparak; karbondioksit ve karbon monoksit salınımını azaltıcı etki gösterir. Yaz mevsiminde fazlaca kullanılan klimaların enerji tüketimini de azaltmaktadır.
Taş yününün boyutları sıcaklığa bağlı olarak değişkenlik göstermemektedir. Homojen yapıya sahip olan taş yünü elyaflar mükemmel mekanik özelliklere ve değişmeyen boyut stabilizesine sahiptir.